Стоп нелегальним засобам захисту рослин!

  • 1003

Сучасне землеробство для отримання високих та якісних врожаїв потребує не лише необхідних ґрунтообробних машин, якісного насіння, мінеральних добрив, палива, але і застосування високоякісних та ефективних засобів захисту рослин – пестицидів. Використання пестицидів в Україні регламентовано Законом України “Про пестициди і агрохімікати”, “Про захист рослин” та низкою нормативно-правових актів уряду та центральних органів виконавчої влади відповідно до їх компетенції.

До Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, внесено близько 4 тис. видів пестицидів, реєстрація яких знаходиться у відомстві Міністерства екології.

Згідно Закону України «Про пестициди та агрохімікати» – фальсифіковані пестициди і агрохімікати – продукція, яка не відповідає встановленим вимогам, що висуваються до пестицидів і агрохімікатів, у тому числі вимогам щодо маркування та пакування, розміщення інформації про товар на його упаковці тощо, та/або продукція, на упаковці якої зареєстрований знак для товарів та послуг використано з порушенням прав власника. Частка фальсифікату пестицидів на ринку України складає 20-30% об’єму ринку, а кількість підроблених препаратів, призначених для роздрібного продажу населенню перевищує 50%. Як правило, підробляють ті продукти, які вже давно зарекомендували себе на ринку і користуються попитом в сільгосптоваровиробників.

Основні види підробок:          

            - продаж генериків під назвою оригінальних препаратів;

            - нелегальне фасування оригінальних продуктів;

            - відсутність діючої речовини в імітації препаративної форми;

            - зниження вмісту діючої речовини;

            - продаж замість оригінального препарату невідомих речовин

Наслідки застосування фальсифікованих пестицидів:

– Часткове чи повне знищення врожаю.

– Відсутність ефекту бажаної дії від підроблених гербіцидів, інсектицидів та       фунгіцидів.

– Забруднення навколишнього середовища, поверхневих та ґрунтових вод.

– Погіршення родючості ґрунтів.

– Вирощування непридатної до споживання сільськогосподарської продукції, забрудненої залишками заборонених шкідливих речовин та домішок.

– Шкода здоров’ю людини під час внесення препарату.

– Порушення репродуктивної функції  людського організм,  необоротний розлад імунної та нервової систем, вроджені каліцтва.

– Суттєві матеріальні збитки.

–  Зіпсована репутація сільгосптоваровиробника, як постачальника якісної та безпечної продукції тощо.

При цьому основна небезпека криється в тому, що наслідки застосування фальсифікату неможливо спрогнозувати! Токсичні домішки невивчених препаратів потрапляють у довкілля, накопичуються у поверхневих та підземних водах і на довгі роки залишаються у ґрунті, впливаючи на майбутні врожаї!

Кілька слів хотілося б сказати щодо трактування питання безпечності ЗЗР для людини та довкілля. Усі без винятку пестициди, що реалізовуються в Україні згідно з чинним законодавством, проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівням екологічної безпеки. Після отримання Свідоцтва про державну реєстрацію їх можна вважати безпечними для людини та довкілля. Фальсифіковані ж пестициди, відповідно, не проходять державної реєстрації, їх не перевіряють на безпечність, отже, вони є такими, що їх можна вважати потенційно небезпечними як для організму людини, так і для довкілля. 

            Щоб уникнути придбання фальсифікованого препарату необхідно:

  • купувати пестициди  лише в спеціалізованих магазинах  по продажу засобів захисту рослин та насіння, в офіційних дистриб’юторів відомих фірм -виробників, котрі добре себе зарекомендували на ринку пестицидів;
  •   знати, що роздрібні засоби захисту рослин не розфасовуються в медичну тару;
  •   під час купівлі препаратів вимагати у продавця сертифікат якості та товарний  (касовий) чек;
  • звертати особливу увагу на наявність захисних елементів на упаковці:  голограма, захисні плівки, номер партії, спеціальні позначки на кришці тощо. Оригінальну голограму неможливо зняти з упаковки неушкодженою;
  • знати, що інформація на етикетці має бути надрукована українською мовою, із зазначенням назви постачальника та його адреси в Україні, діючої речовини, назви препарату, номера партії,  ваги або об’єму, дати виготовлення та терміну придатності, найменування фірми-виробника і його адреси, регламенту застосування;
  •  дата виробництва тари (каністри), що зазначена на дні упаковки, не може бути пізнішою за дату виробництва вмісту каністри (тобто самої речовини).

За даними аналітиків за останні 10 років не спостерігається позитивної динаміки в зменшенні частки фальсифікату на вітчизняному ринку. Допоки є бажання «заощадити» на пестицидах, тобто є попит — доти буде й пропозиція.     

Пам’ятайте: підроблені пестициди й агрохімікати шкідливі для вашого здоров’я, небезпечні для довкілля, токсичні для врожаїв, крім того використання завідомо фальсифікованих пестицидів і агрохімікатів є порушенням та  тягне за собою   цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

В. Залізняк    головний спеціаліст-державний фітосанітарний інспектор відділу контролю за обігом засобів захисту рослин управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Фото без опису

Фото без опису