До уваги суб’єктів господарювання та громадян!

  • 1353

РЕКОМЕНДАЦІЇ
по проведенню заходів з дезінфекції для запобігання захворювання

на COVID-19

Коронавіруси (сімейство Coronaviridae) – РНК-віруси розміром 80-160 нм, що мають зовнішню ліпідну оболонку. За стійкістю до дезінфікуючих засобів відносяться до вірусів з низькою стійкістю.

Механізми передачі інфекції – повітряно-крапельний, контактний, фекально-оральний. Із метою профілактики та боротьби з інфекціями, викликаними коронавірусами, проводять профілактичну та осередкову (поточну і заключну) дезінфекцію. Для проведення дезінфекції застосовують дезінфікуючі засоби, зареєстровані в установленому порядку. В інструкціях по застосуванню цих засобів вказані режими для знезараження об'єктів при ентеровірусних інфекціях.

Основні терміни

Дезінфектанти – хімічні засоби різноманітного походження, складу та призначення, що викликають загибель або припинення життєдіяльності мікроорганізмів і вірусів.

Дезінфекція – процес знищення більшості патогенних мікроорганізмів.

Деконтамінація (знезараження) – процес обробки, при якому відбувається видалення збудників інфекційних захворювань, в результаті чого використання обробленого предмета стає безпечним (очищення, дезінфекція, стерилізація).

Детергенти – хімічні засоби, що мають високу поверхневу активність та, в зв'язку з цим миючими, дезінфікуючими, а також розчинними властивостями.

Інфекція (інфекційний процес) – складний процес взаємодії збудника та макроорганізму в певних умовах навколишнього та внутрішнього середовища, якому притаманний розвиток патологічних захисних та компенсаторних реакцій.

Очищення – процес видалення видимого пилу, бруду, органічних матеріалів та інших сторонніх матеріалів. Звичайно проводиться водою з милом, детергентами або ферментними продуктами. Очищення передує дезінфекції та стерилізації.

Профілактична дезінфекція       

Профілактична дезінфекція починається негайно при виникненні загрози захворювання з метою попередження проникнення і розповсюдження збудника COVID-19. Цей захід проводиться в місцях масового перебування людей (агроринках, вокзалах, транспортних засобах, супермаркетах, АЗС, поштах тощо),  на підприємствах, в установах, на територіях і т.д., де це захворювання відсутнє, але є реальна загроза його занесення ззовні.

Особиста гігієна: часте миття рук з милом або протирання їх шкірними антисептиками (Аніосгель 800 UA, Аніосраб 800 UA, Стериліум або будь-який антисептичний засіб із вмістом спирту не менше як 60%), регулярне провітрювання приміщень, проведення вологого прибирання та дезінфекції. Для дезінфекції хімічними речовинами застосовують найменш токсичні засоби.

Способи дезінфекції

1. МЕХАНІЧНИЙ – застосування механічних прийомів видалення збудників інфекційних захворювань (провітрювання, миття).

2. ФІЗИЧНИЙ – застосування високої температури. Низькі температури на патогенну мікрофлору не діють, тільки затримують ріст і є консервантом.

3. ХІМІЧНИЙ – хімічна реакція між вірусом і дезінфектантом, що використовується для дезінфекції. Всі хімічні речовини, які згубно діють на мікробну клітку називаються ДЕЗІНФЕКТАНТАМИ. Хімічний спосіб дезінфекції заснований на забезпеченні контакту між мікробною клітиною й хімічною речовиною.

Для проведення даних заходів керівникам органів місцевого самоврядування рекомендовано створити добровільні дезінфекційні загони.

Для дезінфекції можуть бути використані засоби з різних хімічних груп:
0,2%-0,5% галоїдовмісні препарати  (в концентрації активного хлору в робочому розчині не менше 0,06% – «Дез Таб», «Дезанол Хлор», «Хлорантін Актів», «Дезактін», «Соліклор», «Брілліантовий міг», «Вернедор-Плюс»),  киснеактивні (перекис водню озон – в концентрації не менше 3,0%), катіонні поверхнево-активні речовини (КПАВ) –  («Біодез-екстра», «Велтолен», «Вапусан», в концентрації в робочому розчині не менше 0,5%), третинні аміни («Бланідас 300», Бланідас Актив», «Споросепт» в концентрації в робочому розчині не менше 0,05%), полімерні похідні гуанідину («Полісепт», «Демос», «Біор», в концентрації в робочому розчині не менше 0,2%), спирти  (як шкірних антисептиків і дезінфікуючих засобів для обробки невеликих за площею поверхонь – ізопропіловий спирт в концентрації не менше 70% за масою, етиловий спирт в концентрації не менше 75% по масі, а також «Дезофаст», «Септональ», «Септофан», АХД-2000, «Стерилліум», «Кутасепт»  та інші).

При використанні, будь-яких, дезінфікуючих речовин, ОБОВ’ЯЗКОВО ознайомитись зі складом, діючою речовиною, зазначеною в Інструкції по застосуванню, та з використанням засобів індивідуального захисту (окуляри, респіратори, гумові рукавиці, спецодяг та взуття).

Дезінфекція поверхонь і території у громадських та житлових спорудах

Дезінфекція поверхонь у громадських місцях є надзвичайно важливою ланкою в профілактиці зараження коронавірусом, тому що при акті кашлю, чханні відбувається утворення аерозолів, що складаються із дрібних крапель слини, мікроорганізмів і вірусів. Аерозолі затримуються приміщенні  до 30 хвилин і поширюються на відстань до двох метрів.

Прибирання необхідно проводити не менше двох разів на день з використанням дезінфекційних або миюче-дезінфекційних засобів. Під час прибирання знезаражують меблі, обладнання, крани і раковини, дверні ручки, підлогу. Знезараження проводять дворазовим протиранням або зрошенням з наступним протиранням ганчіркою, зволоженим дезінфікуючим розчином.  Знезараженню підлягають також подвір'я, парковки, автостоянки, сміттєзбірники, дворові туалети.                                              

Засоби індивідуального захисту

Для проведення дезінфекції  необхідно мати респіратори класу FFP2, FFP3 або медичну маску N 95, захисні герметичні окуляри, одноразовий водостійкий халат з довгими рукавами або комбінезон з прогумованим фартухом, шапочку, 2 пари одноразових рукавиць.

Порядок  надягання засобів індивідуального захисту:

резинові рукавиці,       халат,         респіратор,  захисні окуляри,  резинові рукавиці.

Порядок зняття засобів індивідуального захисту:

гумові  рукавиці,         халат,       захисні окуляри,           респіратор,     гумові рукавиці. Після кожного етапу зняття засобів захисту проводиться миття і дезінфекція рук.

Використані засоби індивідуального захисту необхідно знезаражувати та утилізовувати. У тих випадках, коли знезараження проводиться автоклавуванням, кип'ятінням, або в дезкамері, знятий одяг поміщають відповідно в баки, бікси або мішки, попередньо змочені в дезрозчині.

Після зняття захисного костюма руки оброблюють 70% спиртом та ретельно миють у теплій воді з милом. Рекомендується прийняти душ.

Захисний одяг після кожного застосування знезаражують автоклавуванням (1 атм., 30 хв.).

Засоби для проведення дезінфекції

Для дезінфекції необхідно використовувати дезінфекційні установки, мото- та ранцеві обприскувачі, відра, ганчірки, швабри тощо. Після використання прибиральний інвентар знезаражують в розчині дезінфектантів, після чого ганчірки прополіскують і сушать. Європейський центр профілактики та контролю захворювань рекомендує для дезінфекції поверхонь у немедичних установах, де можливе інфікування COVID-19, після попереднього їх очищення нейтральним мийним засобом, використовувати розчин з 0,1% гіпохлориту натрію.

Дії дезінфекційної бригади

Дезінфекційні бригади формуються із добровольців, волонтерів, місцевих медичних працівників, тощо. До їх складу 3-4 чоловіки (склад може змінюватись залежно від ситуації). Дезінфекційна бригада повинна бути оснащена усім необхідним для проведення заключної дезінфекції у місцях перебування великого скупчення людей або хворого з підозрою на COVID-19  (після його госпіталізації з місця проживання та імовірного перебування: магазин, клуб, автостанція, школа, тощо)  у максимально короткий термін  (спеціальним захисним одягом, дезінфекційною апаратурою, дезінфекційними засобами, ємностями для їх приготування, цератовими або пластиковими мішками та інше).

Передбачається такий порядок проведення заключної дезінфекції:

-одягнення захисного одягу необхідно проводити перед приміщенням, де буде проводитись заключна дезінфекція;

-апаратуру та необхідні дезінфекційні розчини готують також за межами приміщення, де буде проводитись заключна дезінфекція. У приміщеннях, де буде проводитись дезінфекція, необхідно закрити вікна та двері;

-щедро зрошуючи дезінфекційним розчином шлях поперед себе (починаючи з вхідних дверей), до приміщення входять дезінфектори. Один дезінфектор залишається зовні для приготування додаткової кількості дезінфекційних розчинів;

-знезараження стін, меблів, побутових предметів, посуду, білизни, санітарно-побутових установок та інше, проводять з використанням дезінфекційних засобів, передбачених діючими інструкціями методом протирання;

-знезараженню підлягають також подвір'я, парковки, автостоянки, сміттєзбірники, дворові туалети тощо.

- по закінченні роботи захисний одяг замочується у дезінфекційному розчині та у прогумованих мішках направляється на дезінфекцію.

Керівникам підприємств необхідно:

  • Проводити роз’яснювальну роботу з персоналом щодо індивідуальних засобів профілактики та реагування на виявлення симптомів захворювання на гострі респіраторні вірусні інфекції серед працівників.
  • Не допускати працівників, які мають ознаки респіраторних захворювань до роботи та обслуговування населення.
  • Роздрукувати або оновити інформаційні постери з профілактики інфікування і поширення коронавірусу із заходами зниження ризику інфікування (техніка миття рук, обробка рук спиртовмісними антисептиками).
  • Забезпечити наявність рідких миючих засобів, одноразових паперових рушників, спиртовмісних антисептичних засобів в місцях відпочинку персоналу, сфер обслуговування, закладах освіти та культури.
  • Забезпечити наявність засобів індивідуального захисту (медична маска) для кожного працівника, який виходить на маршрут або працює в зонах контакту з розрахунку 1 маска на 3 години роботи. Для утилізації одноразових масок повинні бути передбачені спеціальні урни.
  • Заклади торгівлі, культури, освіти та підприємства всіх форм власності повинні бути забезпечені настінними диспенсерами з антисептиками для рук. У приміщеннях повинні проводитися регулярні провітрювання.
  • Проводити 4-разове протирання дезінфекуючим засобом столів, телефонів, клавіатур, підвіконь, дверних ручок.
  • Проводити 2-разове вологе прибирання приміщень із застосуванням вищевказаних дезінфікуючих середників.Фото без опису