Спалювати стерню та суху рослинність заборонено!

  • 428

Останнім часом мають місце непоодинокі випадки спалювання рослинності або її залишків, що призводить до значного забруднення атмосферного повітря та погіршення якості земельних ресурсів.

Велика кількість диму від випалювання стерні, поживних решток, сухої рослинності, опале листя тощо створює безпосередню загрозу для життя людини.

Крім того, дим негативно впливає і на стан  навколишнього природного середовища – знижується родючість ґрунтів, порушується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість, забруднюється атмосферне повітря та з'являється пожежна загроза для прилеглих територій.

Саме із спалювання стерні на полях, сухої рослинності пошкоджуються полезахисні лісові смуги, починається більшість степових пожеж, т.ч. і в прилеглих лісових масивах. Аналогічним чином існує загроза і загоряння житлових будинків.

Вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й коріння майбутньої рослинності, так що земля, перетворившись на попіл, на кілька років зменшує підріст свіжої зелені.

Від низового полум’я знесилюється коріння, слабшає здатність дерев боротися із шкідниками. Вигорає лісова підстилка – те саме «сміття» на землі, в якому буяє непомітне життя комах, хробаків та іншої живності, що є незамінною ланкою у природному ланцюгу.

Пал нищить насіння цінних рослин, особливо лікарських. Доведено, що щорічні пали в одному й тому ж місці призводять до зміни видового складу рослинності і покіс перетворюється па плантацію грубого бур’яну.

Слід нагадати, що згідно зі статтею 39 Закону України «Про тваринний світ» та статтею 27 Закону України «Про рослинний світ» випалювання сухої рослинності або її залишків допускається лише в разі господарської необхідності за відповідним дозволом територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Із метою недопущення виникнення вищезазначених негативних чинників, а також керуючись природоохоронним законодавством, Державною екологічною інспекцією в Полтавській області проводяться спеціальні рейди-перевірки суб’єктів господарювання, які допустили на своїй території спалювання сухої рослинності та її залишків без відповідного дозволу.

13 квітня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон, який посилює відповідальність за спалювання сухої трави. Згідно з документом штраф за знищення або пошкодження рослинності вогнем підняли у 18 разів – з 5100 грн. до 91 800 грн. Максимальний штраф за підпали рослинності навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав сягнув 153 000 грн. За випалювання трави на землях сільськогосподарського призначення тепер навіть можуть покарати обмеженням волі на строк від 2 до 5 років.

За порушення пожежної безпеки в лісах громадянам доведеться заплатити від 1530 грн. до 4590 грн., а посадовим особам – від 4 590 грн до 15300 грн. За випалювання луків, пасовищ, парків та газонів у населених пунктах  можна отримати штраф у розмірі від 3060  грн. до 6 120 грн.    

Випалювання рослинності на території заповідників коштуватиме від 6 120 до 30 600 грн.

Мінімальний штраф за забруднення повітря, яке створило небезпеку для життя, підвищили у 20 разів – з 1700 грн. до 30 600 грн. Розмір штрафу залежатиме від масштабів шкоди, завданої палієм. Штраф за забруднення повітря накладатимуть відповідно до експертизи стану навколишнього середовища.

Ми звертається до сільгосптоваровиробників та  жителів Полтавської області з проханням зробити все можливе, аби не допускати спалення стерні, залишків сухої рослинності, опалого листя на полях і присадибних ділянках та не спричиняти шкоду довкіллю.

Департамент агропромислового розвитку Полтавської ОДАФото без опису