28 листопада – День пам’яті жертв голодоморів

  • 1232

ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ ЛОХВИЦЬКОЇ ОТГ, ДОРОГІ ЗЕМЛЯКИ!

Із початку незалежності нашої країни відкрилися трагічні сторінки історії нашої нації, пов’язані з  голодним терором проти українського народу.

Трьома голодоморами пронеслося над Україною минуле століття.  І якщо про 1921-й – 1923-й, 1946 – 1947-й рр. ще можна говорити як про роки післявоєнного голоду, то немає виправдання штучному голоду 1932 – 1933-го років, який став геноцидом української нації!

Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл і згортання сільської торгівлі, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, репресії щодо незгодних тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне винищення.

Зумисне створеним голодом було вбито українських селян: дітей, жінок, чоловіків. У величезну українську могилу лягли не десятки, не сотні,  не тисячі, а мільйони ні в чому не винних людей! 

         У  нашому краї теж лютував голод. У фондах Лохвицького краєзнавчого музею зберігаються свідчення очевидців про те, як люди, аби вижити,  їли деревну кору й коріння, лісове листя й насіння, полову та усяку іншу неїстівну всячину, м'ясо загиблих птахів і звірів, котів, собак та щурів.     У ті страхітливі часи сталися суттєві деформації народної культури, деморалізація суспільства, втрата сімейних цінностей.

 Та як не жахливо згадувати це, ми мусимо! Щоб віддати шану закатованим голодом людям, дати історичну оцінку діям тодішньої «народної влади», усвідомити наслідки жахливих лихоліть.

Запроваджені карантинні заходи вносять обмеження у проведення масових меморіальних заходів. Але ця обставина не може перешкодити гідному вшануванню пам'яті жертв Голодомору.

Зараз серед живих залишилося мало тих, хто пережив Голодомор 1932 – 1933 років.  Всі вони люди  похилого віку  і потребують уваги рідних  та близьких. Тож нехай День пам'яті жертв голодоморів стане для всіх  додатковою можливістю приділити увагу та надати підтримку тим, хто сьогодні потребує нашого піклування. Адже  їхні спогади  зміцнюють пам'ять роду і  всієї української нації. Наше завдання – зберегти і передати цю пам'ять наступним поколінням!

А вшанувати пам'ять жертв Голодомору в умовах карантинних обмежень можна традиційною хвилиною мовчання 28 листопада о 16:00 год.,   а також запаливши на підвіконнях своїх осель свічку у пам'ять про вбитих голодом українців.

І нехай історична правда та в жалобі запалена свіча пам’яті за мільйонами життів наших співвітчизників допоможе українському суспільству зберегти в собі  життєдайну силу і людяність!

Лохвицький міський голова Віктор Радько Фото без опису