ЗНИЩЕНО ПАМ’ЯТНИК МОЛОДІ, ЯКА САДИЛА СОСНОВИЙ ПАРК У ЛОХВИЦІ

  • 923

Зруйнували пам’ятник і залишили на місці автограф – саме таку картину побачили ранком 26 жовтня лохвичани, які своєю звичною дорогою  – через Сосновий парк – прямували у центральну частину міста.

Над пам’ятником комсомольцям, збудованим у далекому 1968 році, Дамоклів меч навис ще з 2016 року у зв’язку з виходом законів про декомунізацію.    

2 лютого 2016 року на адресу Лохвицької міської ради надійшов лист з відділу культури Лохвицької районної державної адміністрації про те,  відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» пам’ятник-погруддя «Комсомольцям 20-х від комсомольців 60-х», який знаходиться на території Соснового парку м. Лохвиця, виключений з Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам’ятка культурної спадщини місцевого значення і рекомендується прийняти рішення про його демонтаж в термін до 21 лютого 2016 року.

Одначе це викликало невдоволення громади. Мешканці міста відстоювали позицію збереження пам’яті про покоління молоді 20-х та 60-х років, хлопців та дівчат, які закладали Сосновий парк, що з роками став зеленими легенями міста. 

Вислухавши і врахувавши всі пропозиції громадськості щодо зовнішнього вигляду цієї архітектурної пам’ятки, Лохвицька міська рада внесла питання про його реконструкцію на розгляд 7-ї сесії 7-го скликання, пленарне засідання якої відбулося 19 квітня 2016 року. Депутати одноголосно (присутніми були 23 із 26 обраних) підтримали рішення про оновлення пам’ятника, що включало в себе фарбування погруддя та заміну напису на табличці на «Молоді 20-х, молоді 60-х від вдячних лохвичан».

Таким чином  погруддя було  реконструйовано, а пам'ять про покоління молоді, яка  посадила для лохвичан Сосновий парк, – переформатовано.

У 2020 році та у серпні цього року регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар звертався до Лохвицької міської ради з вимогою демонтувати пам’ятник, вважаючи його знущанням над пам'яттю мільйонів людей, що постраждали від комунізму.

Громада  вкотре поставала на захист пам’ятника, зокрема виказуючи свою категоричну позицію в соціальній мережі Фейсбук.  

Однак ні думка лохвичан, ні переформатований  пам’ятник не залишили у спокої радикально налаштованих громадян. Вночі 26 жовтня 2021 року у Лохвиці було вщент зруйновано погруддя молоді 20-х, 60-х років, розтрощено табличку з написом. Цієї ж ночі невідомими був зруйнований пам’ятник у Лубнах, проти демонтажу  якого теж свого часу виступили люди. Це пам’ятник Василю Чапаєву,  перейменований на пам’ятник Чапаєвської дивізії. Цієї ж ночі у Хоролі на бюсті радянського генерала Івана Третяка написали слово «вбивця».

Випадковий збіг чи спланована акція – адже на постаменті зруйнованого у Лохвиці пам’ятника невідомими залишено  напис «Гонор Київ» (назва неформального молодіжного руху) – відповідь на це питання буде шукати поліція, яка за фактом вчиненого правопорушення відкрила провадження за частиною 2 статті 286  Кримінального кодексу України.   Мова йде про хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом.  Такі  дії, вчинені групою осіб,  караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк до чотирьох років.