У СЕЛІ ЛУКА ВІДКРИЛИ МЕМОРІАЛЬНУ ДОШКУ НАРОДНОМУ МАЙСТРУ, ВИКЛАДАЧУ ІВАНУ ІВАНОВИЧУ КОЗАЧЕНКУ

  • 208

Знакова  подія у селі Лука відбулася 14 грудня – з нагоди 85-річчя від дня народження на приміщенні місцевої музичної школи відкрили меморіальну дошку майстру дерев’яних інструментів, викладачеві, керівнику народного самодіяльного фольклорного ансамблю «Лучанські барви» Івану Івановичу Козаченку.

Почесне право відкриття пам’ятної дошки було надане його доньці Оксані Палінко.  Іван Іванович постав  перед односельцями таким, як був за життя – в оточенні незмінних музичних інструментів, з лагідним  поглядом, що видавав у ньому  хорошу людину, котру  всі любили  і поважали за життя.

Нашого земляка, майстра-сопілкаря з Луки, знали не лише на Полтавщині, по й по всій Україні і навіть за кордоном, зокрема в діаспорі Америки. Скрізь високо цінували інструменти його роботи, а він виготовив їх за життя більше 500.  Почав це робити з  1992 року,  виготовляючи хроматичні інструменти, ріжки, окарини, свирілі.

Іван Іванович проявив свій талант, майстерність,  вдосконаливши конструкцію сопілки, надавши нового звучання цьому народному інструменту. Приємно, що поряд із знаними майстрами і музикантами України наш земляк зробив значний особистий внесок у розвиток національного інструмента.  

Іван Іванович був творчою, обдарованою людиною. І свій талант він щедро дарував іншим – землякам, дорослим і дітям. Крім виготовлення українських народних духових інструментів, він викладав гру на них у Лучанській музичній школі, був керівником,  грав і співав у народному ансамблі «Лучанські барви», естрадному ансамблі «Музичний експрес», керував дитячим ансамблем сопілкарів «Веселі дударики», українським церковним хором у місті Червонозаводське. Музиканта й майстра з села часто запрошували на консультаційні уроки по класу сопілки до Полтавського музичного училища імені Миколи Лисенка.

          Наразі його ім’я занесене в обласну енциклопедію «Полтавіка», а інструменти його руки знаходяться в експозиції Лохвицького краєзнавчого музею ім. Г.С. Сковороди.

Відкриття меморіальної дошки  є свідченням того, що ми пам’ятаємо і пишаємося нашим земляком, який все життя пропагував народне мистецтво –  Іваном Івановичем Козаченком. Тож на урочистій церемонії про нього звучало багато теплих слів з вуст Лохвицького міського голови Віктора  Радька, секретаря міської ради, депутата Лучанського старостинського округу, однієї з перших випускниць Лучанської музичної школи Тетяни Даценко, старости Лучанського старостинського округу Світлани Калач, начальника відділу культури, молоді і спорту виконавчого комітету міської ради Ярослава Кабара, директора  Лохвицької дитячої музичної школи імені І.О. Дунаєвського Єдуарда Чавдара, директора Лучанської музичної школи Ірини Малогуб. Ті, кому пощастило бути особисто знайомими з Іваном Івановичем, відмічали його надзвичайну доброту, безвідмовність, дякували, що навчав любити і цінувати музику, пісню. Серед життєвих яскравих картинок із життя митця прозвучала історія про участь колективу «Лучанські барви» під керівництвом Івана Івановича у популярній у свій час телепередачі «Фольк музік», про те, як майстер подарував ведучій Оксані Пекун інструмент своєї роботи та бочечку меду зі своєї власної пасіки. Червоною ниткою у виступах прозвучала думка, що саме  завдяки таким людям, як Іван Іванович, самородкам з народу, відроджується і живе наша українська національна культура.

По закінченні урочистої частини у приміщенні Лучанської музичної школи, якій Іван Іванович Козаченко присвятив багато років свого життя, відбувся концерт його пам’яті.