УВАГА! ШУКАЄМО ПАТРОНАТНИХ ВИХОВАТЕЛІВ!

  • 473

Що таке патронат?

Патронат – це «швидка сімейна допомога» дитині та її сім’ї, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання нею, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Патронатна сім’я або тимчасова родина дозволяє дитині краще пристосуватися до життя в суспільстві. Послуга патронату передбачає роботу з біологічною сім’єю, що дозволяє кожній третій дитині повернутися до своїх батьків.

Хто такий патронатний вихователь?

Патронатний вихователь — це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.

Умовою є те, що виконання обов’язків патронатного вихователя не можна поєднувати з іншою трудовою діяльністю.

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні.

Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування, дитини в сім’ї патронатного вихователя  та Порядок виплати соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя та оплати послуги патронату над дитиною затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року       № 893.

Якщо особи виявили бажання стати патронатними вихователями, вони можуть звернутися у службу у справах дітей, яка займається пошуком патронатних вихователів спільно із фахівцями з соціальної роботи в кожній територіальній громаді. У службі їм нададуть усі рекомендації щодо документів, які необхідно зібрати.

Кандидат у патронатні вихователі має обов'язково пройти спеціальне навчання та укласти договір про умови запровадження патронату (створення сім’ї патронатного вихователя).

Хто не може бути патронатним вихователем?

Кандидатом у патронатні вихователі не можуть бути особи, які:

  • виховують власних дітей віком до чотирьох років, дитину з інвалідністю, яка має обмеження життєдіяльності;
  • є опікуном, піклувальником, прийомним батьком/матір’ю чи батьком/матір’ю-вихователем;
  • обмежені у дієздатності;
  • визнані недієздатними;
  • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
  • перебувають на обліку сімей/осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах;
  • стосовно яких було прийнято рішення органу опіки та піклування або суду про відібрання дитини;
  • перебувають під слідством;
  • були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), патронатними вихователями дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу), або договір про патронат над дитиною було розірвано з їх вини;
  • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
  • зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
  • страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ;
  • були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 1481501501, 164166167169181187324442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;
  • перебувають на профілактичному обліку в органах Національної поліції як кривдники відповідно до Порядку взяття на профілактичний облік, проведення профілактичної роботи та зняття з профілактичного обліку кривдника уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, затвердженого наказом МВС від 25 лютого 2019 р. № 124;
  • за станом здоров’я потребують постійного стороннього догляду.

Який розмір оплати послуг патронатного вихователя?

Держава фінансово підтримує патронатні сім’ї та виплачує відповідні допомоги. У 2024 році виплати становлять:

Розмір грошового забезпечення патронатних вихователів – 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць за кожен день перебування дитини в сім’ї: 3028*5 =15140 гривень

Розмір державної соціальної допомоги – 2,5 прожиткових мінімумів, а для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткових мінімумів (для дітей віком до 6 років – 6407,50 гривень (діти з інвалідністю – 8970,50 гривень); для дітей віком від 6 до 18 років: 7990,00 гривень (діти з інвалідністю: 11186,00 гривень).

Який термін перебування дитини в патронаті?

Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин, їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках, за рішенням органу опіки та піклування, термін перебування під патронатом може бути подовжений, але не повинен перевищувати 6 місяців.

Якщо ви маєте бажання стати патронатним вихователем і допомогти дітям, що потребують родинного тепла і турботи, звертайтеся до служби у справах дітей виконавчого комітету Лохвицької міської ради за адресою: місто Лохвиця, вулиця Перемоги, 1,         каб. 39 або телефонуйте за номером: (05356) 3-21-14.