РЕАБІЛІТАЦІЯ ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Діти з інвалідністю потребують здійснення реабілітаційних заходів для всебічного розвитку, засвоєння ними знань, умінь, навичок, формування та розвитку фізичних, розумових, соціальних та інших здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.
Здійснення реабілітаційних заходів допоможе дитині в житті мати друзів, сім’ю, роботу, самостійно обирати місце для проживання, відпочинку. Такий комплексний підхід створює умови для якісного життя як у вузькому родинному колі, так і в суспільстві в цілому.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» та бюджетної програми «Соціальний захист осіб з інвалідністю» здійснюється відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей з інвалідністю.
Відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей з інвалідністю здійснюється згідно з Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від від 27.03.2019 № 309.
Реабілітаційну установу, у якій дитина проходитиме реабілітацію, обирає один із батьків чи законний представник дитини з інвалідністю. З їх переліком можна ознайомитися на офіційних веб-сайтах Міністерства соціальної політики України https://www.msp.gov.ua/content/reabilitaciya-ditey-z-invalidnistyu-vnaslidok-dityachogo-cerebralnogo-paralichu.html та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю https://www.ispf.gov.ua/diyalnist/reabilitaciya-ditej.
Як отримати послуги з реабілітації
Щоб отримати відшкодування, необхідно звернутись до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання дитини. Один з батьків (законний представник) подає заяву про направлення дитини до реабілітаційної установи та пакет документів.
Якщо реабілітації потребують одночасно двоє або більше дітей з однієї сім’ї, супровід може здійснювати також другий з батьків, законних представників або один з близьких родичів.
Необхідні документи:
Разом із заявою подаються (із пред’явленням оригіналів) копії таких документів:
• паспорта громадянина України або іншого документу, що посвідчує особу
o одного з батьків дитини (законного представника),
o особи, що здійснює супровід;
• свідоцтва про народження дитини або паспорта громадянина України, що посвідчує особу дитини;
• індивідуальної програми реабілітації, яка виданої лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу;
• виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого;
• документу, який підтверджує статус дитини-сироти/дитини, позбавленої батьківського піклування (за наявності);
• реєстраційного номера облікової картки платника податків
o дитини,
o одного з батьків (законного представника),
o особи, що супроводжує.
Вартість реабілітації дітей з інвалідністю
Вартість послуг визначається індивідуально для кожної дитини.
Гранична вартість реабілітації для дитини з обмеженнями життєдіяльності I та II ступеня не може перевищувати 16 тисяч гривень на рік. Для дітей з обмеженнями життєдіяльності III ступеня – 25 тисяч гривень на рік.
Гранична вартість послуг для дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, з обмеженнями I, II, III ступеня, збільшується на 50% для кожного ступеня.
Сума витрат реабілітаційної установи на одну дитину становить не менше як 60% від граничної вартості.
До граничної вартості послуг, наданих амбулаторно, може входити харчування дитини. Якщо послуги надаються в стаціонарі – до граничної вартості входить проживання та харчування дитини та одного з батьків або особи, що здійснює супровід.
Порядок надання реабілітаційних послуг
Реєстрація заяв, а також визначення черговості надання реабілітаційних послуг проводиться в порядку надходження заяв. Першочергово реабілітаційними послугами забезпечуються діти, які не отримали реабілітації в попередньому бюджетному році внаслідок відсутності бюджетних коштів або у зв’язку з довготривалою хворобою дитини.
Реабілітаційними послугами стаціонарно або амбулаторно дитина може скористатися декілька разів на рік. Вартість послуг, при цьому, не може перевищувати граничної.
Відповідно до зазначеної вище Постанови КМУ № 309, перелік реабілітаційних установ оприлюднюється на офіційних веб-сайтах
o Мінсоцполітики,
o Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю,
o місцевих і регіональних органів.